PÅGÅENDE AUKTION   Lördagen den 30 januari kl 12 >
Kategori:  Silver och metall

165. 1 par kandelabrar mässing jugend H 41 cm

Konstnär/formgivare:

Utropspris: SEK 1800

Stor bild/ Magnify     Större bild / Magnify more

Registrera bud >

166. Kandelaber stämplad Ystad Metall Sweden prima nysilver H 23 cm L 38 cm

Konstnär/formgivare:

Utropspris: SEK 1500

Registrera bud >

167. 1 par kandelabrar för Ystad Metall svartlackerad metall/mässing H 41 cm L 46 cm bruksslitage

Konstnär/formgivare: Gunnar Ander

Utropspris: SEK 1000

Registrera bud >

168. Kandelaber brons stämplad Athena Ystad Modell Antonsson H 28,5 cm

Konstnär/formgivare: Oscar Antonsson

Utropspris: SEK 1500

Registrera bud >

169. Vas art deco stämplad: Ystad Brons Sweden H 24,5 cm

Konstnär/formgivare:

Utropspris: SEK 500

Registrera bud >

170. Kandelaber mässing 1940-50-tal H 15 cm diameter 28 cm

Konstnär/formgivare:

Utropspris: SEK 500

Registrera bud >

171. Ljusstake tenn för Firma Svenskt Tenn 1931 stämplad: ängelstämpel Stockholms stadsstämpel Y7 (1925) H 12 cm

Konstnär/formgivare: Nils Fougstedt

Utropspris: SEK 600

Registrera bud >

172. 1 par ljusstakar tenn Just Andersen stämplade: Just 1264 H 11 cm

Konstnär/formgivare:

Utropspris: SEK 600

Registrera bud >

173. Kandelaber mässing för Lars Holmström Konstsmide Arvika stämplad L Holmström H 10,5 cm diameter 17,5 cm

Konstnär/formgivare: Lars Holmström

Utropspris: SEK 300

Registrera bud >

174. Handspegel tenn stämplad Just 1164 (Just Andersen Danmark) diameter 14,5 cm

Konstnär/formgivare:

Utropspris: SEK 400

Registrera bud >

175. Skrivställ art deco stämplad Sune Bäckström brons 9064 H 13,5 cm L 31,5 cm glasinsats saknas

Konstnär/formgivare: Sune Bäckström

Utropspris: SEK 500

Registrera bud >

178. 2 stycken tennstop Stockholm 1841 och Uppsala 1848 H 21-22 cm

Konstnär/formgivare: Nils Abraham Santesson och Lars Löfgren

Utropspris: SEK 1200

Registrera bud >

179. Pennställ gjutjärn sekelskifte 18/1900 H 14 cm

Konstnär/formgivare:

Utropspris: SEK 400

Registrera bud >

180. Pokal silver stämplad med svenska kontrollstämplar CGH (CG Hallberg) Stockholms stadsstämpel H 20 cm 300 gram

Konstnär/formgivare:

Utropspris: SEK 1200

Registrera bud >

181. Soppslev silver svenska kontrollstämplar GMIF D3 (1810) L 41,5 cm

Konstnär/formgivare:

Utropspris: SEK 1000

Registrera bud >

182. Ragusked silver stämplad med stadsstämpel S CMC L 37 cm 130 gram monogram

Konstnär/formgivare:

Utropspris: SEK 800

Registrera bud >

183. Gräddsnipa silver Eksjö 1818-1849 stämplad med svenska kontrollstämplar D Hedberg H 12,5 cm 93 gram

Konstnär/formgivare: Daniel Hedberg

Utropspris: SEK 1000

Registrera bud >

184. Skål sterlingsilver stämplad Boe svenska kontrollstämplar Stockholms stadsstämpel Q10 925 90 gram + sked sterlingsilver stämplad Boe 925 Q10 38 gram

Konstnär/formgivare:

Utropspris: SEK 500

Registrera bud >

185. 1 par örhängen sterlingsilver/månsten/korallpärlor stämplade: SHL u svenska kontrollstämplar 925 M10 (1986) L 7 cm

Konstnär/formgivare: Suzanne Färnert

Utropspris: SEK 800

Registrera bud >

186. Brosch camé svenska kontrollstämplar S GB H (Helsingborg) C8 (1929) L 6 cm

Konstnär/formgivare:

Utropspris: SEK 500

Registrera bud >